O ropniu okołomigdałkowym mówimy, gdy w przestrzeni pomiędzy torebką otaczającą migdałek, a boczną ścianą gardła wytworzy się zbiornik, w którym zacznie się gromadzić treść ropna. Niesie to szereg nieprzyjemnych objawów, a w skrajnych przypadkach może nawet wywołać sepsę. Co wskazuje na ten problem? Jak powstaje ropień okołomigdałkowy? Jak diagnozuje się go i leczy? O tym w dzisiejszym artykule.
Co wywołuje ropień na migdale?
Za powstawanie ropnia okołomigdałkowego odpowiedzialne są najczęściej paciorkowce, gronkowiec złocisty lub bakteria Haemophilus influenzae. Problem, jakiemu poświęcamy dzisiejszy artykuł jest najczęściej powikłaniem nieprawidłowo leczonej lub nieleczonej wcale anginy. Zdarza się też, że ropień okołomigdałkowy powstaje, mimo że wcześniej nie było zakażenia. Może mieć on źródło w zamigdałkowych małych gruczołach ślinowych.
Z problemem najczęściej spotykamy się wbrew pozorom nie w grupie pediatrycznej, która jest najbardziej narażona np. na zapalenia migdałków, ale u młodzieży i młodych osób dorosłych. Na szczęście ropnie okołomigdałkowe są już coraz rzadsze, a to dlatego, że rośnie rozpoznawalność anginy, a i jej leczenie z wykorzystaniem antybiotyków stało się dużo bardziej optymalne, niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Warto dodać, że na rozwój ropnia okołomigdałkowego szczególnie narażone są osoby zmagające się z chorobami dziąseł i przyzębia, przewlekłym zapaleniem migdałków, a także palacze.
Jakie są objawy ropnia okołomigdałkowego?
Pierwszym, niestety nieswoistym objawem ropnia okołomigdałkowego, jest często ból gardła, który towarzyszy anginie czy innej infekcji migdałków. Po kilku dniach ból może się zmniejszać, ale w tym czasie ropień rośnie i w końcu pojawia się zestaw najczęstszych symptomów choroby. Są to:
- silny ból gardła
- bardzo złe samopoczucie
- wysoka gorączka, powyżej 38 stopni
- ból promieniujący do ucha
- zaburzenia połykania.
Tym, co naprowadzi lekarza na właściwą diagnozę, będzie niewątpliwie przebycie przez pacjenta niedawno anginy paciorkowcowej lub to, że chory aktualnie zmaga się z tym schorzeniem. Gdy pacjent trafi do gabinetu, lekarz z pewnością zwróci uwagę na objawy takie jak:
- szczękościsk,
- ślinotok,
- cuchnący oddech.
Jak lekarz stawia diagnozę ropnia?
Podstawami dobrego diagnozowania ropnia okołomigdałkowego są starannie zebrany wywiad i badanie fizykalne. Lekarz bez problemu zidentyfikuje wspomniany już szczękościsk. Podczas oglądania gardła zwróci uwagę na powiększenie migdałka, wokół którego wytworzył się ropień i przesunięcie języczka w stronę tego drugiego, zdrowego. Dodatkowo laryngolog może posłużyć się igłą i strzykawką, by pobrać treść ropną z chorego miejsca. Jeśli diagnoza nie jest pewna, można też wykonać tomografię komputerową.
Jakie są sposoby leczenia ropnia okołomigdałkowego?
Leczeniem pierwszego rzutu jest chirurgiczny drenaż i opróżnienie ropnia i antybiotykoterapia, podawana doustnie, a czasami dożylnie. Lekarze decydują się na taką drogę podania najczęściej dlatego, że lek dużo szybciej zacznie działać, niż gdyby był podawany doustnie, a także z uwagi na zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Nakłucie igłą, a następnie nacięcie i zdrenowanie ropnia sprawi, że rana po nacięciu nie zagoi się za szybko i nie dojdzie do zamknięcia się ropnia. Ropień jest następnie przez kilka kolejnych dni drenowany podczas kontroli lekarskich. Po nacięciu pacjent poddawany jest antybiotykoterapii – żeby zwalczyć infekujące jego organizm bakterie.
Jak można zapobiec powstaniu ropnia okołomigdałkowego?
Podstawą profilaktyki ropnia okołomigdałkowego jest przede wszystkim prawidłowe leczenie anginy. Kluczowe jest to, by nie odstawiać antybiotyku, gdy stan chorego ulegnie poprawie. Jeśli natomiast pacjent zmaga się z przewlekłym zapaleniem migdałków, to warto zastanowić się nad tonsillektomią, czyli zabiegiem usunięcia migdałków podniebiennych.
Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.