Woskowina gromadząca się w uszach jest naturalną wydzieliną wytwarzaną przez organizm. Nawilża i chroni przewód słuchowy przed patogenami. Nadmiar woskowiny nie wygląda jednak estetycznie… Aby się go pozbyć często sięgamy po patyczki higieniczne, popularnie nazywane patyczkami do uszu. Czy to dobry sposób na prawidłowe czyszczenie uszu? Jak bezpiecznie usuwać nadmiar woskowiny? Jakie preparaty do czyszczenia uszu warto wybrać? Kiedy zdać się na domowe sposoby, a kiedy lepiej udać się na profesjonalny zabieg płukania uszu? O tym w poniższym artykule.
Kiedy czyścić uszy?
Tak jak było już wspomniane, woskowina gromadząca się w przewodzie słuchowym pojawia się tam w sposób naturalny. Jej wygląd może być mylący. Choć jest lepka i żółtawa, to jej obecność wcale nie świadczy o infekcji. Przeciwnie – woskowina spełnia kilka ważnych ról:
- nawilża skórę w przewodzie słuchowym,
- chroni ucho przed bakteriami i zwalcza patogeny,
- pozwala usunąć zanieczyszczenia z przewodu słuchowego.
Organizm zarówno sam produkuje, jak i usuwa nadmiar woskowiny. Gdy jest jej zbyt dużo, maź po prostu wypływa z przewodu słuchowego do ucha zewnętrznego. Kiedy zatem należy wyczyścić uszy? Odpowiedź jest prosta: wówczas gdy wypłynie z przewodu słuchowego i będzie ją widać w uchu zewnętrznym.
Czy i jak używać patyczków do uszu?
Każdy laryngolog, któremu zadamy takie pytanie odpowie, że patyczki do uszu są absolutnie zakazane. Dlaczego usuwanie woskowiny patyczkiem jest odradzane? Przede wszystkim niszczą one naskórek przewodu słuchowego zewnętrznego, a także przepychają woszczynę w kierunku błony bębenkowej. Kiedy zacznie się w tym miejscu gromadzić, zrobi się twarda i odwodniona. Może powstać czop, którego usunięcie będzie bardzo bolesne.
Jeszcze poważniejszym niebezpieczeństwem związanym z usuwaniem woskowiny patyczkiem jest uszkodzenie błony bębenkowej. Może do tego dojść, gdy za daleko i za mocno wejdzie się w kanał przewodu słuchowego. Można w ten sposób spowodować perforację, czyli przebicie błony bębenkowej. Jest to bardzo bolesne, a późniejsze leczenie potrwa z pewnością bardzo długo. Lepiej więc usuwać nadmiar woskowiny bezpieczniejszymi sposobami.
Jakie preparaty do czyszczenia uszu warto stosować?
Skoro usuwanie woskowiny patyczkiem jest zabronione i niebezpieczne, to jak przeprowadzić prawidłowe czyszczenie uszu? Lekarze podkreślają, że woskowina jest tłuszczem, więc do jej usuwania należy użyć detergentu, na przykład mydła. Aby wyczyścić uszy nie trzeba się zaopatrywać w żadne specjalne urządzenia. Wystarczy ciepła woda, mydło i własny palec. Niekiedy jednak nie udaje się w ten sposób dokładnie wyczyścić uszu. Po jakie preparaty do czyszczenia warto wtedy sięgnąć?
Najbardziej polecane produkty to spraye i krople. Dobre do czyszczenia ucha będą preparaty oparte na parafinie, dostępne w aptekach bez recepty. A jak często przeprowadzać taki zabieg? Czyszczenie uszu sprayem wykonuje się co kilka dni. W tym czasie w większości przypadków woszczyna się rozpuści i sama wypłynie.
Kiedy i jak przeprowadzić płukanie uszu?
Jeśli mimo czyszczenia uszu sprayem nie udaje się usunąć nadmiaru woskowiny, warto rozważyć zabieg płukania uszu. Irygację wodą lub z domieszką soli fizjologicznej można przeprowadzić samodzielnie. Jak się do tego przygotować? Jak w bezpieczny sposób przeprowadzić samodzielne płukanie uszu?
Przygotowania bo zabiegu należy rozpocząć na kilka dni przed nim, wkrapiając do ucha kilka kropel preparatu do czyszczenia lub oliwki. Dopiero potem można przeprowadzić irygację wodą. Należy do tego celu użyć dużej strzykawki. Wodę można lekko podgrzać i dodać do niej nieco soli fizjologicznej.
Aby w bezpieczny sposób przeprowadzić samodzielne płukanie uszu, należy stosować się do poniższej instrukcji:
- Usiądź prosto i podłóż pod płukane ucho ręcznik lub naczynie, takie jak miska.
- Umieścić strzykawkę w uchu.
- Naciśnij strzykawkę, ale zrób to delikatnie.
- Osusz ucho ręcznikiem.
Uwaga! Jeśli podczas zabiegu płukania uszu odczuwasz ból, natychmiast go przerwij! Kontynuując w takim przypadku irygację wodą, możesz wyrządzić sobie krzywdę i spowodować perforację błony bębenkowej. Przeciwskazaniem do płukania uszu jest zapalenie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego i wtedy najlepiej udać się do laryngologa.
Czy warto stosować domowe sposoby? Niekoniecznie. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady przeprowadzić zabiegu czyszczenia ucha samodzielnie, lepiej udać się do laryngologa. Lekarz najlepiej wie, jak poprawnie wykonać taki zabieg i czego nie należy w jego trakcie robić. Co więcej, profesjonalne czyszczenie uszu poprzedzi badaniem z użyciem otoskopu. Dzięki temu wybierze najefektywniejszy i najbezpieczniejszy sposób czyszczenia ucha (płukanie lub odessanie).
Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.