Oczywiste jest, że stan zdrowia nurka jest sprawą kluczową w bezpiecznym nurkowaniu. Niektórym wydaje się jednak, że lekkie przeziębienie, infekcja układu oddechowego czy alergia nie przeszkadzają kontynuować nurkowania. Przekonują, że wystarczy zażyć wcześniej tabletki na katar lub użyć kropli do nosa. Co sądzą o tym lekarze? Czy bezpieczne nurkowanie w czasie infekcji lub alergii jest w ogóle możliwe?
Jakie są przeciwwskazania do nurkowania?
Kiedy zapytamy laryngologa o to, jakie są główne przeciwwskazania do nurkowania, to w pierwszej kolejności wymieni następujące:
- przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- choroby układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa czy niewydolność serca,
- zaburzenia równowagi,
- choroby zakaźne, infekcje i czynna faza alergii,
- zaburzenia psychiczne.
Skoro więc infekcje i alergie są wymieniane w pierwszej piątce przeciwwskazań do nurkowania, to nie powinno być wątpliwości co do tego, że stanowią poważne niebezpieczeństwo.
Dlaczego nie można nurkować przy infekcji układu oddechowego?
Podczas infekcji dróg oddechowych oraz w aktywnej fazie alergii dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i trąbek słuchowych. Znacznie zmniejsza się więc ich drożność, a co za tym idzie – trudniej jest wyrównać ciśnienie w uchu. Kontynuowanie nurkowania, gdy stan zdrowia nurka pozostawia wiele do życzenia, to krótka droga do powstania barotraumy, czyli urazu ciśnieniowego ucha lub zatok przynosowych.
W czasie choroby bezpiecznego nurkowania nie ułatwia również towarzyszące jej katar i kaszel. Kiedy mówimy o przeciwwskazaniach do nurkowania, to nie sposób nie wymienić też objawów związanych z pogorszeniem zdolności widzenia, a takim niewątpliwie jest łzawienie oczu, również związane z infekcją.
To właśnie z uwagi na te czynniki laryngolodzy do sprawy podchodzą bardzo kategorycznie.
Które alergie wykluczają nurkowanie?
Gdy zapytamy o alergie wykluczające nurkowanie, to trudno będzie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dużo bardziej istotne od tego, na co jesteśmy uczuleni, jest to, jak reagujemy na alergen. Przeciwwskazaniem do nurkowania będzie więc każda taka alergia, która wywoła reakcję układu oddechowego lub łzawienie oczu. Najczęściej alergie wykluczające nurkowanie będą więc alergiami wziewnymi.
Może to być uczulenie na:
- pyłki roślin,
- roztocza kurzu domowego,
- pleśnie,
- sierść zwierząt,
- kurz i pył.
Silną reakcję alergiczną, uniemożliwiającą bezpieczne nurkowanie może też wywoływać lateks. To materiał obecny w elementach sprzętu do nurkowania.
Czy leki obkurczające pozwalają nurkować?
Nurkowanie w czasie infekcji oraz nurkowanie z alergią nie są dobrym pomysłem. Niektórzy nie chcą jednak rezygnować ze swojego hobby, nawet jeśli stan zdrowia nurka nie pozwala na taką aktywność. Szukają więc sposobów na oszukanie organizmu. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą im najczęściej leki obkurczające śluzówkę. To preparaty w postaci kropli do nosa z ksylometazolinem lub tabletki z pseudoefedryną.
Z pozoru sprawa wydaje się być prosta. Skoro leki te zmniejszają obrzęk towarzyszący chorobie, to ich zastosowanie powinno załatwić problem. Laryngolodzy ostrzegają jednak przed konsekwencjami takiego myślenia.
Leki te ułatwią zanurzanie osobom, które mają problemy z wyrównywaniem ciśnienia w uchu, ale tak szybko jak pojawiają się efekty ich zastosowania, tak szybko ich działanie pod wodą może się też zakończyć. W rezultacie najprawdopodobniej dojdzie do tzw. blokady wstecznej. W dalszej konsekwencji nurkowanie z alergią lub podczas infekcji skończy się natomiast urazem ciśnieniowym ucha lub zatok. Dlaczego tak się stanie? To proste. Podczas zanurzania wyrównanie ciśnienia w uchu poszło gładko z uwagi na działanie leków. W momencie, gdy się ono skończy, śluzówka znów stanie się obrzęknięta, więc podczas wynurzania najprawdopodobniej nie otworzy się trąbka słuchowa. Uraz ciśnieniowy ucha jest więc niemal pewny.
Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.