Zatkany nos i katar w ciąży

Przyszłe mamy często skarżą się na uciążliwy nieżyt nosa, który utrudnia zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i nocny wypoczynek. Bywa, że nadmiar wydzieliny i obrzęk błon śluzowych nosa utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po porodzie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny kataru w ciąży? Czy zatkany nos zawsze zwiastuje infekcję lub alergię? Jakie domowe sposoby na katar w ciąży możesz bezpiecznie stosować?

Przyczyny zatkanego nosa u ciężarnej

W czasie ciąży organizm kobiety próbuje stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju płodu. Zachodzące wówczas zmiany fizjologiczne mogą jednak skutkować rozmaitymi zaburzeniami i dolegliwościami. Jednym z bardziej dokuczliwych problemów jest katar ciążowy. Szacuje się, że dotyczy on około 30 procent kobiet ciężarnych. Pojawia się przeważnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Może mieć rozmaite podłoże.

Jakie są więc najczęstsze przyczyny kataru w ciąży? Należą do nich:

  • wzmożona produkcja hormonów,
  • zwiększenie objętości krwi,
  • spadek odporności organizmu.

Wśród innych przyczyn kataru w ciąży wymienić można zapalenie zatok przynosowych, skrzywioną przegrodę nosową, obecność polipów czy czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy.

Katar hormonalny

Typową dolegliwością, z którą borykają się przyszłe mamy jest katar hormonalny, za którym stoi wzmożona produkcja estrogenów. Hormony płciowe wpływają na wzrost przepływu krwi przez śluzówkę, co powoduje obrzęk błony śluzowej nosa. To naturalne zjawisko, które, choć niegroźne, może być bardzo uciążliwe. Hormonalny nieżyt nosa obniża komfort codziennego funkcjonowania i może utrzymywać się długo, nawet dwa-trzy tygodnie po porodzie.

A jak poznać, że masz katar hormonalny? Choć objawy przypominają typowy nieżyt nosa, istnieją czynniki różnicujące. Wydzielina może być zarówno wodnista, jak w katarze alergicznym, jak i gęsta. W odróżnieniu jednak od alergii, katar hormonalny nie pojawia się w reakcji na jakiś czynnik uczulający, a w przeciwieństwie do infekcyjnego nieżytu nosa, nie towarzyszą mu inne objawy, na przykład ból gardła czy kaszel. Zdarza się, że w przypadku kataru hormonalnego w wydzielinie pojawia się krew, co ma związek z obrzękiem błony śluzowej nosa.

Katar alergiczny

Podczas ciąży może dojść do nadmiernej reakcji układu immunologicznego na czynniki uczulające. Jednym z objawów jest wówczas alergiczny katar. Prawdopodobieństwo nasilenia się tej dolegliwości jest tym większe, gdy kobieta zmagała się z alergią przed okresem ciąży.

Alergiczny nieżyt nosa najczęściej ma charakter przewlekły i towarzyszą mu inne objawy, takie jak suchy kaszel, zaczerwienienie oczu czy zapalenie spojówek. W przypadku kataru alergicznego wydzielina jest przezroczysta i wodnista.

Katar infekcyjny

W czasie ciąży układ immunologiczny jest osłabiony, w związku z czym przyszła mama w sposób szczególny narażona jest na różnego rodzaju infekcje. Zazwyczaj jako pierwsze pojawia się zakażenie wirusowe. Objawy przeziębienia w ciąży nie różnią się od typowej infekcji. To między innymi ból gardła, nieżyt nosa i osłabienie. Zwykłe przeziębienie może niestety przerodzić się w poważniejszą infekcję bakteryjną i skutkować zapaleniem płuc czy oskrzeli. Gęsty, żółty lub zielony katar w ciąży jest często objawem nadkażenia bakteryjnego.

Jak leczyć katar w ciąży?

Możliwości leczenia kataru w ciąży są mocno ograniczone i oczywiście zależą od przyczyny wystąpienia tej dolegliwości. Infekcje, w których pojawia się groźna dla płodu podwyższona temperatura, są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Podobnie w przypadku kataru alergicznego, o ewentualnym zastosowaniu leków antyhistaminowych powinien zdecydować specjalista alergolog.

Jeśli cierpisz na typowy katar ciążowy (hormonalny), możesz sięgnąć po roztwory soli fizjologicznej i hipertoniczne spraye z wodą morską. Leczenie nieżytu nosa za pomocą kropli z ksylometazoliną powinno odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach i po zasięgnięciu opinii lekarza.

Bezpieczne domowe sposoby na zatkany nos

W leczeniu kataru w ciąży dobrze sprawdzą się babcine sposoby. Są nieinwazyjne i bazują na naturalnych składnikach. Ich celem jest nawilżenie wysuszonej i obrzękniętej błony śluzowej nosa, co ma ułatwić oddychanie i złagodzić uporczywy katar.

Zatem, jak radzić sobie z zatkanym nosem w ciąży domowymi sposobami?

  1. Używaj w domu nawilżacza powietrza i wietrz pomieszczenia.
  2. Pij dużo płynów.
  3. Ograniczaj narażenie na substancje drażniące, na przykład dym tytoniowy.
  4. Śpij z nieco uniesioną głową.
  5. Stosuj inhalacje parowe z soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejku miętowego, olejku eukaliptusowego lub lawendowego.

Jeśli cierpisz z powodu kataru wywołanego infekcją, możesz wspomóc się domowym syropem z cebuli, sokiem z malin lub czarnego bzu, naparami z imbiru, rumianku czy nagietka. Pamiętaj, że choć domowe sposoby na katar w ciąży zazwyczaj są bezpieczne, niektóre zioła mogą być szkodliwe – na przykład koper włoski, choć przynosi ulgę w nieżycie nosa, wykazuje działanie poronne. Jako przyszła mama rozważnie dobieraj składniki domowych mikstur na przeziębienie.

Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Popularne wpisy

Social Media

Bądź na bieżąco z laryngologią!

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje, porady oraz artykuły dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani.