Konchoplastyka – zmniejszenie małżowin nosowych

Ciągłe uczucie zatkanego nosa, chrapanie, ciągły katar – przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości może być przerost małżowin nosowych dolnych. Z tym problemem możesz sobie skutecznie poradzić dzięki prostemu zabiegowi chirurgicznemu, jakim jest konchoplastyka. To procedura polegająca na zmniejszeniu objętości małżowin nosowych. Jakie są wskazania do konchoplastyki i jakich efektów można się spodziewać?

Czym jest konchoplastyka?

Zabieg konchoplastyki wykonywany jest u pacjentów zmagających się z niedrożnością nosa wynikającą z przerostu małżowin nosowych dolnych. Wspomniane odmienności anatomiczne znacznie obniżają komfort życia.

Małżowiny nosowe to struktury położone wzdłuż przewodu nosowego. Odpowiadają za regulację przepływu powietrza, w szczególności za jego oczyszczanie i ogrzewanie. Niekiedy jednak, z powodów, o których będzie mowa później, dochodzi do stanu zapalnego, a w konsekwencji obrzęku małżowin nosowych, którego skutkiem może być przerost tkanek.

Taki stan powoduje zaburzenia drożności nosa i uniemożliwia swobodne oddychanie. Zabieg konchoplastyki polega na redukcji przerośniętych małżowin nosowych, czego efektem jest zmniejszenie lub całkowite pozbycie się tej przykrej dolegliwości.

Wskazania do zabiegu korekcji małżowin nosowych

Dlaczego małżowiny nosowe są przerośnięte? Jest kilka przyczyn, w tym: skrzywiona przegroda nosowa, wpływ czynników drażniących, takich jak dym papierosowy, nawracające stany zapalne błony śluzowej nosa związane z alergią, częstymi infekcjami dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych czy długotrwałe zaburzenia drożności trąbki Eustachiusza.

Zabieg plastyki małżowin nosowych często jest przeprowadzany z powodu uzależnienia od kropli do nosa. Ich długotrwałe stosowanie prowadzi do zaburzenia drożności nosa. Działanie kropli polega na obkurczeniu śluzówki. Niestety, uzależnienie od kropli do nosa i nadużywanie takich substancji jak ksylometazolina przyczynia się do zaburzenia naturalnych reakcji organizmu. Małżowiny nosowe stają się większe, a pacjent, próbując udrożnić tor oddechowy, używa kropli jeszcze częściej.

Zastanawiasz się, czy zmniejszenie małżowin nosowych byłoby wskazane w Twoim przypadku? Jeśli cierpisz na ciągłe uczucie zatkanego nosa – raz jednej, raz drugiej strony, nie oddychasz swobodnie przez nos, a każdy katar to dla ciebie istna udręka, udaj się na konsultację z laryngologiem. Dodatkowe wskazania do konchoplastyki to między innymi:

  • problemy z węchem,
  • chrapanie,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • ciągły katar,
  • bóle głowy w okolicy zatok,
  • zmiana tonu głosu.

Konchoplastyka może zostać przeprowadzona, jeśli leczenie farmakologiczne nie zdało egzaminu.

Jakie są przeciwwskazania do konchoplastyki?

Plastyka małżowin nosowych nie może być przeprowadzana u kobiet w ciąży ani u karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są nowotwory i niektóre choroby autoimmunologiczne.

Zabiegu nie przeprowadza się podczas aktywnej infekcji dróg oddechowych, gdy pacjent ma opryszczkę wargową lub cierpi na skazę krwotoczną. Przeciwwskazaniem, jak w przy każdej procedurze chirurgicznej, jest też oczywiście uczulenie na leki znieczulające i zły stan ogólny.

Przebieg zabiegu konchoplastyki

Zabieg plastyki małżowin nosowych to prosta procedura medyczna. Zwykle przeprowadza się go obustronnie, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, a jeśli jest konieczność, w ogólnym. Trwa 20-40 minut, a pacjent tego samego dnia wraca do domu. Przerost małżowin nosowych można skorygować chirurgicznie, wycinając nadmiar tkanki za pomocą mikronoża obrotowego. Możliwe są też metody małoinwazyjne: laserow, diatermia radiofalowa albo kriochirurgia.

Redukcję przerośniętych małżowin wykonuje się niekiedy wraz z operacją przegrody nosa – to tzw. septoplastyka (stąd nazwa łączonej procedury: septokonchoplastyka).

A kiedy można spodziewać się efektów przeprowadzenia zabiegu konchoplastyki? Poprawa drożności nosa jest odczuwalna od razu. Na ostateczne efekty konchoplastyki trzeba czekać ok. 4-6 tygodni.

Warto podkreślić, że zabieg daje trwałe rezultaty. Jeśli jednak z różnych powodów, np. uzależnienia od kropli do nosa, po pewnym czasie ponownie dochodzi do przerostu małżowin nosowych, konchoplastyka może zostać powtórzona.

Po zabiegu konchoplastyki – zalecenia po operacji

Wiele osób zastanawia się, ile trwa gojenie po zabiegu plastyki małżowin nosowych? Jest to sprawa bardzo indywidualna, zależna między innymi od uwarunkowań organizmu, stosowania się do zaleceń lekarza oraz od tego, czy wykonywana była nie tylko konchoplastyka, ale i septoplastyka.

Najczęściej jednak proces gojenia przebiega szybko. Po redukcji przerostu małżowin nosowych zalecany jest tygodniowy odpoczynek. W tym czasie można spodziewać się bardzo delikatnego krwawienia z nosa podczas wydmuchiwania wydzieliny i wówczas warto stosować zimne okłady obkurczające naczynia krwionośne.

Należy zrezygnować zwłaszcza z dużego wysiłku fizycznego, a także z sauny, gorących kąpieli, nurkowania i latania samolotem. Zalecane jest ograniczenie palenia papierosów, unikanie zimnego powietrza i pyłu, a także kichanie z otwartymi ustami, aby zmniejszyć ciśnienie w jamie nosowej.

Po zabiegu redukcji przerośniętych małżowin nosowych warto szczególnie zadbać o odpowiednią, przyjazną dla błony śluzowej nosa, wilgotność powietrza, w którym przebywamy, tj. 40-60 procent. Lekarz może ponadto przepisać preparaty nawilżające, natłuszczające oraz oksymetazolinę.

Czy konchoplastyka nosa jest bezpieczna?

A jakie powikłania mogą się wydarzyć po zabiegu plastyki małżowin nosowych? To na przykład:

  • ból nosa,
  • uczucie suchości błon śluzowych,
  • krwawienia z nosa,
  • zrosty w nosie,
  • zespół pustego nosa.

Zespół pustego nosa (ENS) powstaje wskutek zbyt radykalnego zmniejszenia przerośniętych małżowin nosowych, co skutkuje uczuciem braku wystarczającej ilości powietrza. Mimo poprawy drożności nosa, pacjent ma wrażenie niedostatecznej wentylacji i uczucie duszenia.

Należy podkreślić, że powikłania po zabiegu redukcji przerośniętych małżowin zdarzają się bardzo rzadko. Procedura jest komfortowa i bezpieczna dla pacjenta, a czas rekonwalescencji bardzo krótki. Efekty konchoplastyki są nie do przecenienia – to ratunek dla pacjentów, którzy zmagają się z bardzo uporczywym uczuciem zatkanego nosa czy chrapaniem.

Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Popularne wpisy

Social Media

Bądź na bieżąco z laryngologią!

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje, porady oraz artykuły dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani.