Endoskopowa operacja zatok przynosowych: wskazania, przebieg, rekonwalescencja

Kiedy słyszymy o operacji, odruchowo myślimy o bardzo inwazyjnej metodzie leczenia. Obecnie jednak medycyna stawia na to, by zabiegi wiązały się z interwencją jak najmniejszą, ograniczoną tylko do miejsc chorobowo zmienionych. Jedną z takich procedur jest endoskopowa operacja zatok przynosowych. Na czym polega? Kto jest do niej kwalifikowany? Jakie efekty pozwala osiągnąć? Jak długo pacjent dochodzi do siebie po zabiegu? Między innymi o tym w dzisiejszym artykule.

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok przynosowych: Co to oznacza?

FESS (ang. Functional Endoscoping Sinus Surgery) lub FEOZ (pol. Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok) to procedura chirurgiczna, która może pomóc w leczeniu problemów z zatokami, takich jak przewlekłe zapalenie zatok, polipy i niedrożność nosa. Jest to zabieg zaliczany do małoinwazyjnych metod leczenia i współcześnie jest uważany za najbezpieczniejszą opcję we wskazanych schorzeniach. Cały zabieg przeprowadza się wewnątrznosowo. Wizualizacja endoskopowa pozwala na dokładne usunięcie zmienionych chorobowo struktur, a jednocześnie maksymalne oszczędzenie zdrowych tkanek.

Funkcjonalne operacje endoskopowe zatok pozwalają przede wszystkim na usunięcie patologii błony śluzowej nosa i udrożnienie ujść zatok do nosa. Dzięki temu poprawi się drożność nosa, a efektem, będzie też poprawa jakości życia pacjenta.

Dodatkowo, należy wyraźnie podkreślić, że aby wykonać operację zatok tą metodą nie trzeba wykonywać cięcia skóry twarzy.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Endoskopowa operacja zatok przynosowych jest procedurą, na którą lekarze kierują przede wszystkim osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektu.

Wskazaniem do zabiegu będą też nawracające infekcje dróg oddechowych. Funkcjonalne operacje endoskopowe zatok są przeprowadzane również u osób mających polipy w jamach nosa (ich obecność może być związana z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych) oraz u których występują przeszkody anatomiczne w jamie nosowej i krzywa przegroda nosa.

Przygotowanie do endoskopowej operacji zatok przynosowych

Lekarz nie skieruje pacjenta na oddział celem wykonania endoskopowej operacji zatok przynosowych bez wcześniejszej diagnostyki. Oprócz wywiadu i badania laryngologicznego, zleci też wykonanie tomografii komputerowej zatok. To badanie obrazowe, które pozwoli ocenić stan zatok, wskazać miejsca, w których wykształciły się patologie oraz zaplanować przebieg zabiegu.

W ramach przygotowania do endoskopowej operacji zatok przynosowych trzeba też będzie wykonać zestaw badań. Przed przyjęciem do szpitala, standardowo zostaną wydane skierowania na badania krwi oraz odbędą się konsultacje z anestezjologiem. To od jego decyzji zależy wybór znieczulenia, ale zazwyczaj będzie to pełna narkoza (wówczas w dniu zabiegu trzeba być na czczo).

Jaki jest przebieg zabiegu endoskopowej operacji zatok?

Przed przeprowadzeniem operacji pacjent jest przyjmowany na oddział. Dostaje do podpisu dokumenty poświadczające, że zapoznał się z informacją o zabiegu, jest świadom wszelkich ryzyk i wyraża zgodę na operację.

Tuż przed operacją zostanie przez sanitariusza przetransportowany na blok operacyjny. Jeszcze przed wejściem na salę operacyjną, dostanie jednorazową odzież, którą będzie na sobie miał podczas operacji. Gdy pojawi się już na stole operacyjnym, zostanie wstępnie znieczulony, a następnie zaśnie.

Wtedy do akcji wkroczy lekarz przeprowadzający operację zatok. Wprowadzi do nosa endoskop i przy użyciu mikronarzędzi otworzy zatoki, oczyści je i przywróci właściwy drenaż z tych struktur do nosa. Z uwagi na to, że może dojść do krwawienia, u niektórych pacjentów zakłada się tamponadę do nosa.

Po zakończeniu operacji pacjent trafi na salę pooperacyjną, gdzie zostanie wybudzony i po około godzinnej obserwacji przetransportowany na salę ogólną. Funkcjonalne endoskopowe operacje zatok to tzw. procedury jednodniowe. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu nawet tego samego dnia, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Musi jednak zadbać o to, by miał go kto odebrać i odwieźć do domu albo powinien zamówić taksówkę. Po znieczuleniu ogólnym nie można bowiem wsiadać za kierownicę.

Rekonwalescencja po operacji: Efekty i zalecenia po zabiegu

Po około tygodniu od opuszczenia szpitala pacjent zgłasza się na kontrolę laryngologiczną. W jej trakcie lekarz oceni proces gojenia i efekty zabiegu. W okresie pooperacyjnym należy unikać wysiłku fizycznego i nie latać samolotem. Trzeba się będzie też nauczyć kichania z otwartymi ustami i pamiętać o tym, by nie wydmuchiwać nosa.

Należy mieć świadomość, że po operacji może dojść do powikłań. Najczęściej są to krwawienia pooperacyjne lub zrosty w jamie nosa. Dotyczy to od kilku do kilkunastu procent pacjentów. Rzadko są to natomiast powikłania poważne, m.in. oczodołowe lub wewnątrzczaszkowe. Występują u grupy chorych liczonej w promilach.

Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Popularne wpisy

Social Media

Bądź na bieżąco z laryngologią!

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje, porady oraz artykuły dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani.