Uraz akustyczny ucha to uszkodzenie odbiorcze słuchu, czyli ucha wewnętrznego, związane z narażeniem na dźwięk o bardzo wysokim natężeniu. Trauma akustyczna może pojawić się wskutek wybuchu petardy sylwestrowej lub detonacji materiału wybuchowego, ale nie tylko. Również podczas koncertu muzycznego, na przykład gdy staniemy w linii basu, możemy nabawić się urazu akustycznego. Najbardziej narażone są dzieci. Jakie są objawy traumy akustycznej? Jakie podjąć działania w razie pojawienia się objawów urazu akustycznego? Jakie są sposoby leczenia urazu akustycznego? O tym w dzisiejszym artykule.
Rodzaje urazu akustycznego
Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje traum akustycznych. To ostry uraz akustyczny oraz przewlekły uraz akustyczny. O pierwszym z nich mówimy, gdy dochodzi do nagłej sytuacji, takiej jak wspomniany już wybuch petardy lub wystrzał z broni. A co wywołuje przewlekły uraz akustyczny? Mówimy o nim wówczas, gdy mamy do czynienia z długotrwałymi skutkami narażenia na hałas, na przykład przy obsłudze maszyn produkcyjnych. Okazuje się, że jest to najczęściej występująca choroba zawodowa.
Przyczyny urazu akustycznego
Tak jak wspominaliśmy, powstawanie urazu akustycznego jest związane z narażeniem na głośny dźwięk. W przypadku ostrego urazu akustycznego będzie to krótkotrwała ekspozycja na dźwięk powyżej 130 dB. Uszkodzeniu ulega wówczas narząd Cortiego, inaczej zwany narządem spiralnym. Jest to zlokalizowany w uchu wewnętrznym, w ślimaku, właściwy narząd słuchu.
W wyniku ostrego urazu akustycznego może też dojść do pęknięcia błony bębenkowej. Można to podejrzewać wówczas, gdy pojawi się krwawienie z ucha.
Tak jak już była mowa wcześniej, przewlekły uraz akustyczny może wystąpić wówczas, gdy długotrwale jesteśmy narażeni na hałas. W przeciwieństwie do ostrego urazu akustycznego, w tym przypadku ryzykowne natężenie jest dużo niższe. Jego graniczny poziom to 85 dB. Aby nabawić się przewlekłego urazu akustycznego wcale nie musimy pracować w fabryce. Wystarczy zamiłowanie do słuchania głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki dokanałowe.
Jakie są objawy traumy akustycznej?
Laryngolodzy podczas rozpoznawania urazu akustycznego najczęściej zwracają uwagę na objawy, takie jak:
- ból uszu,
- szumy uszne,
- odbiorczy niedosłuch,
- głuchota,
- krwawienie z ucha związane z pęknięciem błony bębenkowej.
Wymienione dolegliwości dotyczą ostrego urazu akustycznego. A jakie są objawy przewlekłego urazu akustycznego?
- postępujące obustronne upośledzenie słuchu,
- uczucie ciśnienia w uchu oraz w głowie,
- szumy uszne,
- spadek koncentracji.
Jakie podjąć działania po urazie akustycznym?
Kiedy mamy do czynienia z podejrzeniem ostrego urazu akustycznego, nie liczmy na to, że problem zniknie sam. Lekarze zgodnie przyznają, że kluczowe jest to, by pacjent jak najprędzej zgłosił się na szpitalny oddział ratunkowy. Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniej metody leczenia urazu akustycznego są niezwykle istotne dla skuteczności podjętej terapii.
Podczas wizyty u specjalisty, odbędą się wywiad lekarski oraz badanie otolaryngologiczne. Lekarz zleci również badanie audiometryczne, dzięki któremu możliwe będzie ustalenie progu słyszenia, a co za tym idzie – określenie, do jak poważnego upośledzenia słuchu doszło u pacjenta. Dzięki temu wiadomo będzie, jakie sposoby leczenia urazu akustycznego będą w jego przypadku najbardziej optymalne.
Metody leczenia urazu akustycznego
Jak przebiega leczenie ostrego urazu akustycznego? Najczęściej konieczna jest hospitalizacja. Pacjentowi podaje się leki glikokortykosteroidowe. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy doszło też do pęknięcia błony bębenkowej. Koniecznym może się okazać wykonanie zabiegu tympanoplastyki, którego istotą jest rekonstrukcja błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych.
Leczenie przewlekłego urazu akustycznego, który wywołuje odbiorcze uszkodzenie słuchu wymaga natomiast stosowania aparatów słuchowych. Całkowite wyleczenie jest jednak w tym przypadku niemożliwe.
Zapobieganie uszkodzeniu słuchu przez hałas
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ma to szczególne znaczenie, gdy zdamy sobie sprawę, że leczenie ostrego urazu akustycznego może wiązać się z uciążliwą hospitalizacją i wysoce prawdopodobnym zabiegiem, a w przypadku przewlekłego urazu akustycznego wcale nie ma gwarancji sukcesu.
Czy zapobieganie urazom akustycznym jest w ogóle możliwe? Najłatwiej byłoby oczywiście poradzić, by unikać czynników ryzyka. Nie zawsze jednak da się to zrobić. W sytuacji długotrwałej ekspozycji na hałas należy więc stosować środki ochrony osobistej, czyli w tym przypadku słuchawki. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy chcemy zadbać o zabezpieczenie słuchu doraźnie. W słuchawki wygłuszające bezwzględnie powinni się zaopatrzyć rodzice udający się na koncert z dziećmi, bo to one są szczególnie narażone na traumy akustyczne.
Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.