Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne?

Świecowanie, czyli konchowanie uszu to popularny zabieg relaksacyjny, przedstawiany również jako sposób na oczyszczenie kanału słuchowego z zalegającej woskowiny oraz rzekomo służący leczeniu różnych schorzeń laryngologicznych. Wykonywany jest w gabinetach medycyny naturalnej, salonach SPA lub w warunkach domowych. Zwolennicy świecowania uszu podkreślają, że jest to metoda znana od starożytności w rozmaitych kulturach, a do dziś stosowana przez Indian Hopi. Co na temat efektów świecowania uszu mówi nauka? Dlaczego laryngolodzy przestrzegają przed tym zabiegiem?

Świece do uszu – co to takiego?

Konchy, czyli stożki do uszu, to nic innego jak puste rurki o długości około 22-25 cm. Można spotkać świece do uszu z bawełny lub lnu, nasączone woskiem pszczelim, sojowym lub parafiną. Mają zaostrzoną końcówkę – tak, aby zmieściła się ona w kanale słuchowym. Niekiedy wykonana jest z metalu, co zapobiega całkowitemu spaleniu świecy. Ochronę przed poparzeniem ma też zapewnić osłonka, którą umieszcza się wokół świecy do uszu, tak aby podczas zabiegu wyłapywała skapujący wosk.

Oczekiwane efekty świecowania uszu

Jakie są efekty świecowania uszu? Według niektórych podczas zabiegu ma dojść do wytworzenia podciśnienia w kanale słuchowym, czego skutkiem jest rozpuszczenie woskowiny usznej i usunięcie zanieczyszczeń w uchu na zewnątrz.

Zwolennicy świecowania uszu przedstawiają tę metodę jako zabieg alternatywny o szerokim spektrum zastosowań. Gabinety medycyny naturalnej reklamują ją między innymi jako sposób na bezsenność, brak energii, zniwelowanie stresu, bólów i zawrotów głowy, poprawę krążenia, a nawet jako remedium na wypadające włosy… Wśród wskazań do zabiegu świecowania uszu wymieniają ponadto szumy w uszach, niedosłuch, schorzenia uszu, nosa i gardła czy stan zapalny nosa, gardła, migdałków lub zatok.

Konchowania jako sposobu na usuwanie woskowiny usznej nie polecają jednak laryngolodzy. Dlaczego? W jaki sposób zabieg świecowania uszu może nam zaszkodzić?

Przebieg zabiegu świecowania uszu

Na czym polega zabieg świecowania uszu? Osoba poddawana tej procedurze powinna położyć się na boku z uchem skierowanym do góry. Wkładamy świecę do kanału słuchowego zaostrzonym końcem, a przeciwległy koniec podpalamy. Sukcesywnie odcinamy spalany materiał ze świecy, aż do jej wypalenia, to znaczy do momentu, gdy świeca wypala się już blisko ucha. Kikut należy wyjąć, zgasić, a ucho zewnętrzne oczyścić na przykład wacikiem.

Czy świecowanie uszu jest skuteczne?

Z traktowaniem konchowania uszu jako zabiegu relaksacyjnego trudno dyskutować, jednak z medycznego punktu widzenia nie jest to dobry sposób na usuwanie woskowiny usznej, ani tym bardziej leczenie innych schorzeń laryngologicznych. Nie istnieją żadne wiarygodne naukowe dowody na to, że zabieg konchowania uszu jest skuteczny. Co więcej, konchowanie uszu może mieć poważne powikłania.

Mit dotyczący rzekomego usuwania woskowiny usznej za pomocą świec został obalony już w 1996 roku, kiedy w czasopiśmie The Laryngoscope ukazał się artykuł, którego autorzy przedstawili wyniki eksperymentu dotyczącego konchowania uszu. Nie dość, że okazało się, iż świece nie rozmiękczają woszczyny ani nie generują podciśnienia, które pomogłoby w usuwaniu woskowiny usznej z kanału słuchowego, to jeszcze zanieczyszczają przewód słuchowy woskiem.

Zwolennicy świecowania uszu jako „dowód” na skuteczność tego zabiegu przedstawiają przekrój wypalonego kikuta świecy, w którym rzekomo zbierają się szczątki woskowiny i innych zanieczyszczeń pochodzących z wnętrza ucha. Eksperymenty naukowe tego jednak nie potwierdziły.

Konchowanie uszu – czy to bezpieczne?

Świecowanie uszu stało się popularnym zabiegiem alternatywnym, jednak czy warto z niego korzystać? Czy to bezpieczna metoda, skoro konchy kupimy nawet w aptece?

Laryngolodzy wskazują na poważne skutki uboczne świecowania uszu:

  • oparzenie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego,
  • zatkanie ucha woszczyną,
  • perforacja błony bębenkowej,
  • pogorszenie lub uszkodzenie słuchu,
  • zapalenie ucha zewnętrznego.

Podsumujmy: zabieg konchowania uszu nie pomaga w usuwaniu woszczyny. Nie ma żadnych dowodów na to, aby ta metoda była skuteczna w leczeniu lub łagodzeniu objawów jakiegokolwiek schorzenia. Z uwagi na skutki uboczne świecowanie uszu jest stanowczo odradzane przez laryngologów.

Usuwanie woskowiny usznej – co polecają laryngolodzy?

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i skutecznym sposobie na usuwania woskowiny usznej, lepiej zdać się na inne, polecane przez medyków, sposoby. To w szczególności codzienna toaleta ucha za pomocą ciepłej wody i mydła. Co kilka dni warto stosować spray lub krople na bazie parafiny, które pomogą rozmiękczyć i usunąć zanieczyszczenia w uchu. Pamiętaj, żeby nie używać patyczków do uszu, ponieważ grozi to perforacją błony bębenkowej.

W przypadku, gdy wymienione wcześniej metody zawodzą, można zdecydować się na zabieg irygacji wodą, ewentualnie z domieszką soli fizjologicznej. O tym, jak samodzielnie przeprowadzić płukanie uszu możesz przeczytać TUTAJ.

Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Popularne wpisy

Social Media

Bądź na bieżąco z laryngologią!

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje, porady oraz artykuły dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani.