Fiberoskopia – wskazania i przebieg badania

Minimalna inwazyjność, wysoka precyzja i możliwość diagnozowania szerokiego wachlarza chorób – od polipów nosa, przez zaburzenia głosu, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, aż po raka nosogardła. To główne zalety, które sprawiają, że fiberoskopia jest badaniem chętnie zlecanym przez laryngologów. Czy badanie fiberoskopowe jest bezpieczne? Jak długo trwa taka diagnostyka i czy trzeba się do niej specjalnie przygotowywać? Te i inne wątpliwości rozwiejemy w dzisiejszym wpisie. 

Na czym polega fiberoskopia?

Fiberoskopia jest innowacyjnym, nieinwazyjnym badaniem, wykonywanym za pomocą specjalnego aparatu: giętkiego endoskopu, nazywanego fiberoskopem. Na końcu przewodu fiberoskopu znajduje się kamera, która wysyła obraz do podłączonego do urządzenia monitora. Za pomocą fiberoskopu można także pobrać próbki do badania histopatologicznego, podobnie jak robi się to w przypadku endoskopów wykorzystywanych np. do gastroskopii czy kolonoskopii.

Badanie fiberoskopowe służy ocenie przez lekarza górnych dróg oddechowych i dotarcie z badaniem do nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Jest to tzw. „złoty standard”, np. wówczas, gdy mówimy o ocenie jamy nosowo-gardłowej u dzieci. U osób dorosłych badanie fiberoskopem może slużyć np. diagnostyce raka nosogardła, polipów nosa czy zaburzeń głosu oraz połykania.

Wskazania do fiberoskopii

Lekarz może skierować pacjenta na fiberoskopię w przypadku zaobserwowania różnych niepokojących objawów, dotyczących górnych dróg oddechowych. Laryngolodzy mówią jednak o 4 najczęstszych wskazaniach do przeprowadzenia badania fiberoskopowego. Są to:

  1. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
  2. Problemy z trąbkami słuchowymi, np. u nurków lub osób latających samolotem i mających problem z wyrównywaniem ciśnienia w uszach.
  3. Diagnostyka migdałka gardłowego, np. gdy dziecko ma częste infekcje górnych dróg oddechowych.
  4. Ocena gardła i krtani np. gdy pacjent uskarża się na chrypkę lub uczucie zalegania w gardle

Jak przebiega badanie fiberoskopowe?

Badanie fiberoskopowe zwykle przeprowadza się w pozycji siedzącej lub leżącej. Podczas diagnostyki fiberoskopem lekarz wprowadza aparat przez nos i kieruje go w stronę badanego miejsca. Przy okazji badania lekarz może ocenić stan tkanek, które zostaną uwidocznione przez aparat, a także, o czym pisaliśmy wyżej, pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Dzięki niemu próbkę można zbadać pod kątem zmian nowotworowych.

Na wynik podstawowego badania fiberoskopowego nie trzeba czekać. Lekarz od razu może poinformować pacjenta o tym, co, udało się uwidocznić podczas fiberoskopii. Niekiedy jednak badanie może nie dać odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Wówczas laryngolog może zlecić rozszerzenie diagnostyki, np. o rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Jeśli podczas badania zostały pobrane próbki do oceny histopatologicznej, to wynik analizy otrzymamy najczęściej w ciągu około 14 dni. Czasem taki wynik dostajemy pocztą do domu, czasem może być do odebrania w przychodni zlecającej analizę. Warto o to dopytać lekarza lub pracowników rejestracji.

Jak się przygotować do badania?

Co do zasady, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do fiberoskopii. Należy jednak mieć na uwadze, że lekarz może uznać, iż są wskazania do tego, żeby na przykład wstrzymać się na kilka godzin przed diagnostyką z jedzeniem i piciem. Zanim badanie fiberoskopowe zostanie wykonane, bezwzględnie należy poinformować lekarza o tym, jakie przyjmujemy leki, jakie mamy alergie i jakie inne badania były u chorego przeprowadzane w ostatnim czasie.

Podobnie jak nie ma zasadniczych wskazań do przygotowania się przed fiberoskopią, tak też nie ma specjalnych zaleceń po badaniu. Pacjent może wrócić do swojej normalnej aktywności. Może się zdarzyć, że dojdzie do podrażnienia śluzówki nosa czy gardła, ale nie skutkuje to niczym innym, niż tylko przejściowym uczuciem dyskomfortu.

Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Popularne wpisy

Social Media

Bądź na bieżąco z laryngologią!

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje, porady oraz artykuły dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani.