Doskwiera Ci uczucie zatkanego ucha? Możesz zmagać się z dysfunkcją przewodu słuchowego, która grozi rozwinięciem się zapalenia ucha środkowego i wymaga odpowiedniej terapii – zachowawczej lub chirurgicznej. Leczeniem, po które laryngolodzy często sięgają w udrażnianiu trąbki Eustachiusza jest zabieg balonikowania trąbek słuchowych. Na czym polega ten zabieg i jakie przynosi efekty? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Co powoduje niedrożność trąbki słuchowej?
Na początek przypomnijmy, czym jest trąbka słuchowa, zwana też trąbką lub przewodem Eustachiusza. To mierząca ok. 3-4 cm część ucha środkowego, która łączy błonę bębenkową ucha z nosogardłem. Jej rolą jest głównie wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym. Gdy następuje skurcz mięśnia napinacza podniebienia miękkiego, na przykład podczas ziewania, kichania czy połykania, światło przewodu słuchowego rozszerza się. Dzięki temu możliwe jest wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym.
Inna funkcja trąbki słuchowej polega na tym, że to poprzez nią nadmiar wydzieliny z ucha środkowego może spływać do nosa. Hamuje też przepływ płynów z nosogardła do ucha środkowego oraz chroni ucho przed dźwiękami o zbyt dużym natężeniu. Drenaż wydzieliny jest kluczowy w ochronie przed infekcjami wywołującymi stan zapalny.
Kiedy trąbka słuchowa nie działa prawidłowo, mogą pojawić się problemy, takie jak między innymi jej niedrożność, objawiająca się stałym uczuciem zatkania ucha. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń czynności trąbki słuchowej zalicza się:
- alergie,
- infekcje,
- zapalenia zatok,
- krzywą przegrodę nosową,
- rozszczep podniebienia,
- ucisk zewnętrzny,
- refluks żołądkowo-przełykowy.
Na tym tle mogą się rozwijać stany zapalne przewodu słuchowego, skutkujące obrzękiem i zaburzeniem drożności. Stąd już niedługa droga do ostrego zapalenia ucha środkowego.
Niedrożność trąbki słuchowej – na czym polega leczenie?
Leczenie niedrożności trąbki słuchowej dzielimy na metody zachowawcze i interwencje chirurgiczne.
W ramach leczenia zachowawczego lekarz może sięgnąć po leki: sterydowe, przeciwalergiczne, przeciwobrzękowe, a także inhalacje AMSA z wykorzystaniem wibroaerozolu pod krótkotrwałym nadciśnieniem. Po takim postępowaniu może być potrzebna rehabilitacja poprzez wyrównywanie ciśnienia metodą prób Valsalvy i Toonbee’go lub czyszczenie przewodu słuchowego metodą Politzera (przedmuchiwanie specjalnym balonem/gruszką).
Kiedy opisane wyżej leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, laryngolog może zalecić przeprowadzenie zabiegu, mającego na celu poprawę drożności trąbki słuchowej. Chodzi o balonikowanie trąbek Eustachiusza, którego celem jest poprawa wentylacji i wyrównanie ciśnienia pomiędzy nosogardłem a jamą bębenkową.
Zabieg balonikowania trąbek Eustachiusza – przebieg
Aby wykonać procedurę balonikowania lekarz potrzebuje specjalnego urządzenia medycznego, które składa się z dwóch części. Pierwsza to strzykawka, przez którą zwiększa ciśnienie, a druga to rozprężający się balonik, wprowadzany do trąbki słuchowej za pomocą endoskopu.
Balonikowanie trąbek Eustachiusza to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Cewnik zakończony balonikiem jest wprowadzany do nosa pacjenta, a następnie do ujścia trąbki słuchowej. Balonik za pomocą strzykawki jest wypełniany solą fizjologiczną. W ten sposób światło trąbki Eustachiusza jest poszerzane i odzyskuje drożność.
Procedura jest wykonywana obustronnie, zarówno w prawym, jak i lewym uchu, kilkukrotnie w ciągu jednej operacji – tak, by trąbki przywrócić do normalnej funkcji. Co ważne, zabieg balonikowania trąbek Eustachiusza nie wymaga wykonywania żadnych nacięć, dzięki czemu rekonwalescencja również nie trwa długo.
Kiedy zabieg balonikowania trąbek Eustachiusza jest niewskazany?
Zabieg balonikowania trąbek słuchowych może być brany pod uwagę u pacjentów, którzy nie uzyskali zadowalających rezultatów z wcześniejszych metod leczenia, takich jak farmakoterapia lub rehabilitacja trąbki słuchowej. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy pacjent z problemami związanymi z trąbką Eustachiusza kwalifikuje się do takiej procedury.
Do najczęstszych przeciwwskazań zalicza się ostre zakażenia ucha lub nosogardła, uszkodzenia błony bębenkowej czy obecność wad anatomicznych, które mogą utrudnić prawidłowe wykonanie zabiegu. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja co do kwalifikacji jest podejmowana przez lekarza, który podejmuje ją w oparciu o szczegółową ocenę kliniczną, stan ogólny pacjenta i wyniki badań.
Kiedy po zabiegu wraca czynność trąbki słuchowej?
Pacjenci potwierdzają, że efekt zabiegu jest przez nich wyraźnie odczuwalny już po kilku dniach, ale większość z nich ocenia, że poprawa jest natychmiastowa. Z badania, opublikowanego na łamach „Clinical Otolaryngology: Official Journal of ENT-UK”, wynika, że po pięciu latach od zabiegu znaczącą poprawę dostrzega u siebie 82 proc. leczonych tą metodą osób.
Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.