Jak dobrać irygator do płukania nosa?

Płukać zatoki, czy nie płukać? Oto jest pytanie… Szczególnie często zadają je sobie rodzice małych dzieci, gdy tylko zaczyna się tzw. okres infekcyjny. Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. A skoro płukać, to czym? Zdać się na domowe sposoby, czy może postawić na zestaw do płukania zatok dostępny w aptece? Dziś radzę, jak dobrać irygator do płukania zatok.

Jakie są wskazania do używania irygatora?

Wydzielina, która zalega w nosie jest fantastyczną pożywką dla bakterii. Dlaczego? Po pierwsze – jest tam ciepło, po drugie – jest tam wilgotno i po trzecie – w wydzielinie może być trochę cukrów. Powoduje to podrażnienie błony śluzowej, w wybranych sytuacjach przerost trzeciego migdałka, no i oczywiście wzrost liczby infekcji. Z uwagi na to, dzieciom (od 4. roku życia) należy płukać nos tak często, jak to tylko możliwe.

Płukanie nosa warto przeprowadzać również u osób dorosłych. O tym, jakie są do tego wskazania i jak to robić szczegółowo piszę w innym materiale.

Zestaw do irygacji zatok – czym się kierować kupując?

Na początek warto sobie zadać pytanie, czy do płukania nosa koniecznie trzeba kupować specjalne urządzenia. Okazuje się, że irygację zatok możemy przeprowadzić również domowymi sposobami. Za irygator do nosa i zatok może posłużyć zwykła butelka z drobnym otworem, a płyn irygacyjny to nic innego jak roztwór soli kuchennej w odpowiednim stężeniu. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy płukanie zatok z użyciem własnoręcznie zrobionego zestawu będzie skuteczne i bezpieczne, udajmy się do apteki.

Apteczny zestaw do płukania zatok składa się z irygatora i saszetek z proszkiem do sporządzania roztworu. Irygatory dzielimy na:

  • irygatory ciśnieniowe – płuczemy nimi nos, kiedy naciskamy na butelkę i wydostaje się z niej płyn. Można nim mocno wypłukać jamę nosa.
  • irygatory przepływowe – nie trzeba ich naciskać, płyn przedostaje się pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego słupa płynu lub wody, która się w nich znajduje.

Co ważne, zwłaszcza dla rodziców w wieku przedszkolnym i szkolnym, apteczne zestawy do płukania zatok są przez większość producentów oferowane również w wersjach pediatrycznych. Ich rozmiar jest dopasowany do anatomii nosa małego pacjenta.

Który irygator do nosa jest lepszy i płukanie zatok z jego użyciem będzie bardziej efektywne i bezpieczne? Oba rodzaje tych urządzeń są świetnymi narzędziami, dzięki którym prawidłowa higiena nosa staje się łatwiejsza. Wybór zależy tak naprawdę od naszego doświadczenia z czynnością, jaką jest płukanie zatok. Tak jak wspomniałem, irygator ciśnieniowy może lepiej przepłukać jamę nosa, ale większe jest też ryzyko powstania urazu ucha środkowego. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności lub wolimy delikatne płukanie nosa – postawmy na irygator przepływowy.

Efekty irygacji zatok

Najważniejszym z efektów irygacji zatok jest ich dokładne oczyszczenie z zalegającej wydzieliny. Tak jak wspominałem na początku tego wpisu, wydzielina jest świetną pożywką dla bakterii. Ich namnażanie się może sprzyjać rozwojowi początkowo błahej infekcji. Od tego już krótka droga do tego, by dziecko wylądowało w łóżku zamiast w autobusie do szkoły, a dorosły musiał zgłosić pracodawcy absencję chorobową. Choć organizm człowieka wypracował własne mechanizmy na usuwanie niepożądanych substancji z różnych struktur ciała, to niestety nie zawsze działają one efektywnie i potrzebne jest wsparcie higieny nosa.

Irygacja zatok – najczęstsze pytania

Na koniec dostarczę jeszcze odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące domowego płukania zatok:

Dlaczego boli ucho przy płukaniu na siłę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw wyjaśnię, kiedy nie wolno płukać nosa. To przede wszystkim sytuacja, gdy mamy bardzo krzywą przegrodę nosa lub niedrożny nos. Przeszkodami, które powinny nas nakłonić do niewykonywania tego zabiegu są ponadto: uczucie obrzęku, zawroty głowy i krwawienie z nosa. Jeśli w takiej sytuacji sięgniemy po irygator do nosa i naciśniemy go, to pewnie pojawi się opór. Jeśli będziemy pompować na siłę, to roztwór może się dostać do trąbki słuchowej. Skutkiem może być zapalenie ucha środkowego.

Czy woda musi wypływać drugą dziurką nosa?

Część osób zastanawia się, czy podawanie płynu z irygatora do nosa jedną dziurką powinno skutkować wyjściem tego płynu drugą stroną. Absolutnie nie musi tak być. Najczęściej tak się właśnie zdarza, ale jeśli przegroda nosa jest mocno krzywa, to tak się nie stanie. Podobnie jest w przypadku dużego obrzęku nosa. Płyn może więc wejść i wypłynąć tą samą dziurką. Najważniejsze jednak, że efektem irygacji zatok będzie wtedy przynajmniej obmycie ich ujść.

Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Kategorie

Popularne wpisy

Social Media

Bądź na bieżąco z laryngologią!

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje, porady oraz artykuły dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani.