Doświadczyłeś kiedyś przykrego uczucia zatkania albo nieznośnego bólu ucha podczas lotu samolotem? Jest to szczególnie odczuwalne przy starcie i lądowaniu. Może prowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej. Aby temu zapobiec, niektórzy podczas lotu żują gumę, inni na przykład ziewają. A czy słyszałeś kiedyś o metodzie gorących kubeczków, czyli hot cups? I nie chodzi tu o picie kawy przed lotem!
Dlaczego podczas lotu samolotem masz zatkane uszy?
Ból ucha lub uczucie zatkanego ucha podczas lotu powodowane są różnicą ciśnienia między uchem środkowym a otoczeniem. Ucho środkowe to wypełniona powietrzem przestrzeń. Od świata zewnętrznego oddzielone jest błoną bębenkową. Ucho środkowe jest połączone z nosogardłem za pomocą trąbki Eustachiusza.
Co to ma wspólnego z problemem zatkanych uszu podczas lotu? Otóż, trąbka Eustachiusza pełni bardzo ważną rolę, służąc wyrównaniu ciśnienia między uchem środkowym a światem zewnętrznym. Człowiek jest przystosowany do życia w ciśnieniu atmosferycznym, jakie panuje na poziomie morza, tj. ok. 760 mmHg, natomiast podczas lotu poddajemy nasz organizm nagłym zmianom. W trakcie startu ciśnienie w kabinie spada, a podczas lądowania samolotu gwałtownie rośnie. Jeżeli trąbka Eustachiusza działa prawidłowo, to nic nam się nie stanie: automatycznie otwiera się przy przeżuwaniu, ziewaniu lub przełykaniu, tym samym wyrównując ciśnienie w uchu.
Niestety, w niektórych sytuacjach może dojść do upośledzenia jej funkcji. Jeśli mamy infekcję albo doszło do obrzęku lub alergii, trąbka Eustachiusza nie otwiera się na tyle, by mogła wyrównać ciśnienie. Dochodzi wówczas do napięcia błony bębenkowej, która albo jest wypychana na zewnątrz (przy spadku ciśnienia) albo wciskana do środka (przy wzroście ciśnienia). Odczuwamy to w postaci dużego dyskomfortu, objawiającego się uczuciem zatkanych uszu albo wręcz bólem. Ten problem może być obustronny albo dotyczyć tylko jednego ucha.
Metody na zatkane uszy w samolocie
Istnieją różne metody, które pozwalają zminimalizować uczucie zatkanych uszu w samolocie (zwłaszcza podczas lądowania). To między innymi:
- otwieranie jamy ustnej,
- ziewanie,
- żucie gumy lub ssanie cukierków,
- metoda Valsalvy (wydmuchiwanie powietrza przy zatkanym nosie i zamkniętych ustach),
- metoda Toynbee (połknięcie śliny z zatkanym nosem),
- specjalne zatyczki do uszu,
- środki farmakologiczne zmniejszające obrzęk trąbki Eustachiusza.
Na każdego działa inna metoda albo kompilacja kilku z nich.
Gorące kubeczki – cudowna metoda na ból uszu podczas lotu
Istnieje jeszcze jeden, mniej znany sposób na zniwelowanie uczucia zatkanych uszu w samolocie. To tak zwana metoda hot cups. Na czym polega ten trik, znany też jako „gorące kubeczki”?
- Przed lądowaniem samolotu poproś o kubki z niedużą ilością gorącej wody (lub jeden, jeśli problem dotyczy tylko jednego ucha).
- Do kubeczka/kubeczków włóż chusteczkę, tak by nasiąkła i zapobiegła ucieczce wody.
- Przyłóż kubeczki do uszu (lub jednego ucha) i trzymaj jak słuchawki.
- Przez cały czas podczas lądowania samolotu otwieraj usta, ziewaj, żuj lub przełykaj.
A dlaczego metoda hot cups może zapobiec zatkaniu lub bólowi ucha? To zasługa gorącej wody, która odparowuje z chusteczki. Dzięki parującej gorącej wodzie zmienia się ciśnienie wewnątrz kubeczków. To powoduje, że powstaje swego rodzaju poduszka ciśnieniowa.
Jeśli miałeś już przypadki zatkanych uszu podczas lądowania samolotu, a inne sposoby okazały się nieskuteczne, nie wstydź się poprosić załogę o hot cups. Tę metodę zna personel pokładowy na całym świecie, więc nikogo nie zdziwi, gdy poprosisz o gorące kubeczki. Najczęściej dostaniesz już nawet „gotowy zestaw” z chusteczkami lub gazą, nasączonymi kilkoma kroplami ciepłej wody.
Hot cups – środki ostrożności
Przy stosowaniu gorących kubeczków zachowaj ostrożność. Uważaj, żeby nie poparzyć siebie i współpasażerów. Pamiętaj, że dzieci mogą używać „hot cups” tylko pod opieką osoby dorosłej.
Pamiętaj, że jeśli zmagasz się na przykład z zapaleniem ucha, zapaleniem zatok, infekcją, ostrą fazą alergii czy innymi chorobami, które powodują obrzęk błony śluzowej, najlepiej przełóż lot albo skonsultuj się z laryngologiem, żeby zweryfikować swój stan i ewentualnie wdrożyć odpowiednie ćwiczenia trąbki Eustachiusza lub farmakologię.
Więcej ciekawych treści, dotyczących laryngologii i nurkowania możesz znaleźć na moim profilu na INSTAGRAMIE oraz na FACEBOOKU. Warto dodać do obserwowanych. Masz problem natury laryngologicznej? Umów się na konsultację w moim gabinecie.